Nema osobe koja nema barem nekoliko stvari kojih se nije spremna riješiti i to je sasvim u redu. Ovim tekstom vas ne želim preobratiti na radikalni minimalizam nego vam pokazati kako se prestati vezati za stvari do te mjere da to narušava kvalitetu vašeg života.
KADA I KAKO POČETI S PRIPREMAMA
KOJI JE STVARNI UZROK VEZANJA ZA STVARI
Da biste mogli uopće početi razmišljati o rješavanju hrpa koje ste kroz mjesece ili godine nagomilali morate otkriti pravi uzrok tj. morate se suočiti. To nije uvijek jednostavno i često to viđam u praksi. Uostalom i osobno sam se suočavala sa raznim vlastitim hrpama za koje sam bila vezana i predugo i preozbiljno, ali znala sam kako postupiti pa mi to nije bio problem kao nekim mojim klijenticama.
Osnovni razlog zašto išta čuvamo je naša percepcija vrijednosti tog nečeg. Vrijedne zbirke umjetnina ili raznih originalnih pisanih materijala su izuzetak u ovoj priči i kolekcionari se obično jako dobro brinu za mjesto i način čuvanja takvih predmeta. Problem većine ljudi međutim, nastaje kada počnu sve i svašta smatrati dovoljno vrijednim toga da im zauzima životni prostor, ali i onaj mentalni. Tada govorimo o pogrešnoj percepciji vrijednosti, a ona se najčešće manifestira u tri oblika.
PRIMJERI POGREŠNE PERCEPCIJE VRIJEDNOSTI
-
-
- NOVČANA PERCEPCIJA VRIJEDNOSTI – sigurna sam da imate barem jednu stvar kod kuće koju ne koristite, ali na samu pomisao da je se riješite pomislite: “ali puno sam ju platila”. Stvar skuplja prašinu na nekom vidljivom mjestu i često vas podsjeća na vlastitu neodlučnost. Uz to vam i izaziva grižnju savjesti, a ako je van pogleda onda stoji zaboravljena mjesecima ili godinama.
- UPOTREBNA PERCEPCIJA VRIJEDNOSTI – uf! ovdje bi se dalo nabrojati sve i svašta, ali evo samo nekih “bisera” s kojima se sigurno možete poistovijetiti. Na primjer peti par traperica koje jesu vaš broj, ali ih niste obukli tri godine. Tu je i stari mobitel koji je ispravan, ali u međuvremenu ste kupili ili dobili novi model. Oh, onda i ona petnaesta šalica iz neke suvenirnice s putovanja vaše prijateljice ili vas samih iz koje nikad ne pijete jer niti onih četrnaest prije nje ne dođu na red. Zvuči poznato?
- EMOCIONALNA PERCEPCIJA VRIJEDNOSTI – ovdje spadaju sve vrste uspomena u materijalnom obliku. Od poklona svih mogućih vrsta, preko ručnih radova vaše djece dok su bila mala pa do knjiga i ukrasnih predmeta koji su pripadali vama dragim osobama kojih više nema. S ovim se stvarima ljudi, razumljivo najteže suočavaju jer se prije svega suočavaju s vlastitim emocijama. Zbog toga su ovo predmeti koji predstavljaju najveći dio fizičkih, ali i psihičkih problema u svakodnevnom životu.
-
KAKO SE PRESTATI VEZATI ZA STVARI
Jedini način da iz gore navedenih situacija izađene bez traume je da promijenite percepciju vrijednosti. Isto vrijedi i za buduće situacije. Svojim klijenticama nudim ova pitanja kao pomoć:
-
-
- da li je ta stvar vrijedna mog prostora, vremena i energije (zauzima prostor nekoj drugoj stvari koju želim smjestiti, zauzima vrijeme da ju čistim i premještam ili me psihički opterećuje na bilo koji način)?
- da li bi bilo racionalnije da tu stvar poklonim nekome kome zaista treba i možda se pritom i bolje osjećam jer sam nekome pomogla?
- da li će moja ljubav, sjećanje i poštovanje prema pokojnom članu obitelji biti manji, ako se te ili tih stvari riješim?
- da li bi osoba čije stvari čuvam htjela da me njene stvari opterećuju?
- da li mi stvari koje čuvam zapravo služe kao zaklon od izazova s kojima se ne želim suočiti? Koji su to izazovi i tko bi mi mogao pomoći da ih počnem konačno rješavati?
-
Promislite li iskreno o ovome što ste pročitali doći ćete do vlastitih načina kako se prestati vezati za stvari. Kad napokon shvatite da ste cijelo vrijeme imali pogrešnu percepciju vrijednosti svih hrpa i hrpica u svom životnom prostoru (ali i u svom umu!), riješit ćete najvažniji dio zadatka. Do konačnog rješenja ostat će vam samo organiziranje i logistika. No, do toga trebate htjeti doći; odlučiti i suočiti se. Trebate htjeti bolje živjeti.
Jeste li spremni suočiti se sami sa sobom i živjeti bolje?
