KAD ČLANOVI OBITELJI OTEŽAVAJU ORGANIZIRANJE
Gubite li živce kad članovi obitelji otežavaju organiziranje? Nastojite se svim silama organizirati, ali nikako da svojim entuzijazmom “zarazite” supruga i djecu? Niste jedini, dosta žena žali mi se na taj problem. U nastavku pročitajte kako je najbolje pristupiti takvoj situaciji.
-
BEZ MOTIVACIJE NIŠTA
Možda vam to uopće nije palo na pamet, ali vaš suprug i djeca ne vide važnost organiziranog prostora i vremena za njih same i to je jedina istina. Nema tu ničeg osobnog nego jednostavno nisu motivirani da se uključe. Da biste ih motivirali morate im dati cilj. Dajte im razlog koji će za njih biti dovoljno važan tj. vrijedan truda. No, čarobni štapić ne postoji i jedini pravi početak promjena je razgovor.
SUPRUG
Suprug vam je životni partner pa se podrazumijeva da zajedno donosite odluke o kvaliteti vašeg zajedničkog života i života vaše djece tj. obitelji. Uđite u razgovor o (ne)organiziranosti smireni i otvoreni na kompromis, a ne ljuti ili umorni na kraju napornog radnog dana. Pokažite suprugu da uvažavate njegovo mišljenje. Iznesite svoje nezadovoljstvo i zabrinutost zbog utjecaja neorganiziranosti na vaš stambeni prostor, ali i na vrijeme kojeg želite bolje koristiti. Zamolite ga za prijedloge koji bi pojednostavili život cijele obitelji. Tako biste trebali zajedno doći do dogovora koji su vam zajednički ciljevi. I ono najvažnije, kako ćete pristupiti djeci i motivirati ih. Budite svjesni da bez spremnosti na kompromis i sposobnosti prihvaćanja kritike nećete postići konstruktivno rješenje nego samo svađu.
DJECA
Kod djece je sudjelovanje u organiziranju usko povezano s njihovom dobi i zrelosti. Najlakši način za motiviranje su razni oblici nagrada (primjerenih naravno). Razmislite dakle o svim stvarima koja su vašoj djeci važna i koje vole, a da su i vama kao roditelju prihvatljive i povežite ih sa onim stvarima koje biste htjeli da dijete “odradi”. U slučaju da odlučite da to bude novac, budite oprezni da ne pošaljete djeci krivu poruku (ucjena, mito). Držite se simboličnih iznosa kojim ćete dijete motivirati na štednju do neke veće cifre. Smisao nije da dijete očekuje da će za jedno iznošenje smeća dobiti iznos mjesečnog džeparca. Kad se radi o organiziranju ormara i ladica tj. o raščišćavanju odjeće, obuće i igračaka, uključite ih u odnošenje svega što donirate. Neka vide da ima onih koji nemaju i kojima svojim organiziranjem mogu pomoći.
Ovisno o dobi i afinitetima djeteta postoji još i niz stvari koje mogu organiziranje učiniti zabavnim. Na primjer naljepnice s natpisima ili slikama, liste ili tablice u bojama, razne aplikacije i slično. Što je dijete mlađe to je organiziranje moguće više pretvoriti u igru. Pustite mašti na volju.
-
KAD ČLANOVI OBITELJI OTEŽAVAJU ORGANIZIRANJE PRILAGODITE SVOJA OČEKIVANJA
Nakon što sam dala otkaz i počela provoditi glavninu vremena kod kuće s djecom, toliko sam se fokusirala na odgoj, kuhanje i svoju sliku neke savršene obitelji da sam skoro postigla upravo suprotno. Briga je postala sama sebi svrhom. Kvalitetno provedeno vrijeme s obitelji počelo je trpiti zbog kojekakvih prividno važnih stvari koje sam tvrdoglavo ispisivala na svoje dnevne liste. Danas, desetak godina kasnije mogu vam samo reći da ne ponovite moju grešku. Ne poistovjećujte savršenstvo, urednost i pospremanje s organiziranošću. Kad članovi obitelji otežavaju organiziranje prvo preispitajte svoja očekivanja i prioritete.
U situacijama kada vam ukućani pomažu (naročito djeca!) ne budite prestrogi nego cijenite činjenicu da imate od koga dobiti pomoć i da razvijate zdrave navike kod svoje djece. U suprotnom ćete izazvati svađu, a vi ćete dobiti etiketu da samo prigovarate. Zvuči poznato? ?
Dakle, smanjite svoja očekivanja od drugih, ali i od sebe i prestanite robovati prostoru i stvarima! Razmišljajte isključivo u kontekstu pojednostavljenja dnevnih rasporeda i povećanja kvalitetnog vremena u životu.
-
SASTAVITE OBITELJSKI TJEDNI RASPORED I STAVITE GA NA VIDLJIVO MJESTO
Planiranje i redovito sastavljanje dnevnih i tjednih rasporeda je nešto bez čega se teško može zamisliti svakodnevni život jedne obitelji s današnjim tempom života. Ukoliko ga ne koristite, već u startu dajete primjer svojima u kući da vi o svemu brinete tj. da je sve u vašoj glavi. To svakako promijenite. Već prilikom sastavljanja takvog rasporeda primijetit ćete puno toga što možete i morate prepustiti suprugu ili djeci da obave umjesto vas, a idealno bi bilo da i suprug sudjeluje u sastavljanju. Izvijesite raspored na najvidljivije mjesto u stanu gdje je svima svakodnevno uočljiv i naravno prođite kroz njega s djecom unaprijed.
Za one nešto organiziranije od vas predlažem posebne rasporede za svako dijete, najbolje u bojama, pregledno i zabavno, sa svim školskim i kućnim obavezama koje su djetetu namijenjene.
I na kraju ono najvažnije – realizacija. Nemojte da raspored ostane tek šareni papir na zidu ili panou nego ga se pridržavajte i provjeravajte da li ga se pridržavaju i vaši ukućani. Najlakši način za to je pročitati večer ranije što vas drugi dan očekuje i kratko popričati o tome sa svima kojih se to tiče. Sjetite se onog pravila o planiranju dana večer ranije (mojih “5 uvijek” pravila), treba vam samo petnaestak minuta.
Sretno i javite mi svoje rezultate! 🙂