KAKO SE BOLJE ORGANIZIRATI I PRIPREMITI ZA BLAGDANE

Ovdje pronađite konkretne savjete o tome kako se pripremiti za blagdane. Znati kako se bolje organizirati uoči božićnih i novogodišnjih blagdana ima višestruke koristi. Jedna od najvažnijih je ta da vam najljepši dani u godini ne proteknu u iscrpljenosti i stresu. Predvidite oko dva sata za cjelokupno planiranje, ali budite svjesni da će vam u slučaju nejasnih recepata ili zagubljenih stvari po stanu trebati i više od toga.

KADA I KAKO POČETI S PRIPREMAMA

  • KADA

    – Želite li zaista uživati u blagdanima počnite s pripremama već početkom studenog, dakle sada. Zvuči vam prerano? Uvjeravam vas da nije jer blagdanske pripreme uključuju malo više od ukrašavanja bora i kupnje poklona, naročito ako imate brojniju obitelj, manju djecu ili posebne goste. Zato nemojte kao svake godine sve raditi u zadnji čas i onda biti najumorniji upravo kada biste trebali uživati sa svojim najmilijima.

  • KAKO

    – Najjednostavniji način je planiranje po tjednima tj. obavljanje nekoliko zadataka tjedno. To znači da u svakom od nadolazećih tjedana do Božića (ili još bolje postavite si rok 20.12.), obavite onoliko stvari koliko vam je realno izvedivo s obzirom na vaš uobičajeni tjedni i dnevni raspored. Na primjer: u prvom tjednu pranje zavjesa, u drugom tjednu kupovina poklona i čestitki itd.

EVO KAKO SE BOLJE ORGANIZIRATI

Cijela priča oko organizacije predblagdanskih priprema svodi se na tri faze:

  1. Popisati sve planirane poslove i zadatke
  2. Sastaviti sve popise za kupovinu
  3. Rasporediti zadatke po tjednima i naknadno po danima

No da biste mogli isplanirati i organizirati obaveze prema pojedinim tjednima morate ih prvo kategorizirati. Uzmite blok, bilježnicu ili planer u koji inače zapisujete svoje obaveze i predvidite posebnu stranicu za svaku od kategorija radi preglednosti. Zapišite SVE što smatrate da treba obaviti i nabaviti vezano za svaku kategoriju.

Ovo su glavne kategorije uobičajenih predblagdanskih i blagdanskih aktivnosti od kojih trebate krenuti:

  • ČIŠĆENJE – popišite sve što mislite da treba biti očišćeno do blagdana i pokušajte procijeniti koliko je vremena potrebno za pojedini zadatak. Lista može uključivati: oprati zavjese, kemijski očistiti tepih(e), oprati prozore, oprati kuhinjske elemente i sl
  • RAŠČIŠĆAVANJE – ovo je već druga priča i to toplo preporučam. “Pročešljajte” svoje ormare, odvojite nenošenu odjeću za donaciju, igračke pogotovo. Pripremite svoj prostor za unos novih stvari u idućim danima. Ovdje su i upute kako efikasno raščišćavati bilo što.
  • BOR I UKRASI – kupiti bor, ako nemate umjetni, dokupiti oštećene ukrase i/ili pregorene lampice (gdje, kada i koliko novaca i vremena). Dakle prije bilo kakvog popisa za kupovinu napravite inventuru!
  • POKLONI – sastavite listu poklona za sve osobe, a ne zaboravite dopisati i mjesto kupnje i predviđeni trošak. Za eventualne online kupovine ne zaboravite uračunati vrijeme i trošak dostave. Također predvidite tzv. “poklone za svaki slučaj”, ništa posebno nego zgodne sitnice za nenadane goste (mirisne svijeće, boca vina i sl.) Besplatni predložak (tablicu) za planiranje kupovine božićnih poklona preuzmite OVDJE

  • ČESTITKE – sastavite listu svih (ime i adresa) kojima šaljete čestitke poštom, ali i provjerite sve kontakte u mobitelu ili računalu za one kojima ćete čestitati sms porukom ili e-mailom. Slanje čestitki poštom upišite u odgovarajući tjedan, a one inozemne koji dan ranije.
  • HRANA – ovdje ima najviše detalja pa su dobre liste najlakši način da naučite kako se bolje organizirati. Liste spremne dovoljno rano omogućit će vam i da izbjegnete uobičajene gužve po trgovačkim centrima. Najlakše je krenuti od jelovnika za Badnjak, Božić i novogodišnju večeru. Prema tome sastavitw potpune popise za kupovinu. Ukoliko se neko od blagdanskih okupljanja zbiva kod nekog drugog, uživajte u manje obaveza. Po želji doprinesite uobičajenim kolačićima koje ponesite za poklon.

Kako se bolje organizirati i raditi pametnije, a ne više:

  • rasporedite kupovinu na nekoliko manjih umjesto jedne velike (jednom kupite sve za kolače, drugi put sve boce pića itd.)
  • smanjite ukupan broj vrsta kolača
  • kupite gotove suhe kolačiće umjesto da ih pečete sami
  • skuhajte veće količine nekih jela i zamrznite ih za prve radne dane nakon blagdana
  • POSUĐE I PRIBOR ZA UKRAŠAVANJE STOLA – provjerite da li je posuđe na broju i neoštećeno (pladnjevi, posebni servisi ako ih koristite i sl.) i želite li neki dodatni ukrasni detalj za stol ove godine (osim adventskog vijenca). Ovdje je moj kratki video o čašama za blagdanski stol.
  • PUTOVANJA – ovdje je razlika da li putujete na blagdansko slavlje kod obitelji ili na primjer sa suprugom na romantični novodogišnji doček. Pripreme u ta dva slučaja baš nisu jednake. Dakle ovisno o vrsti putovanja zapisat ćete sve što morate nositi sa sobom, ali i kada na primjer morate uplatiti odabrani turistički aranžman.
  • IZLASCI – zadnje, ali ne i manje važno, ne zaboravite na kavu s prijateljicama, kino ili barem šetnju gradom. Doživite blagdane na još koji način osim kuhanja i spremanja. Dogovorite termin unaprijed jer ćete jedino tako zaista i odvojiti par minuta za sebe u svim tim pripremama.
  • Za kraj, držite se pravila “manje je više” i ne pretjerujte s jedenjem i trošenjem da ne biste blagdane pamtili po visokom tlaku, plusu na vagi i minusu na tekućem računu. Sretne i organizirane blagdanske pripreme vam želim!